čtvrtek 18. dubna 2013

Fotky od známého - výhody a nevýhody

Představte si situaci - krátce po Vašem zasnoubení se u Vás objeví přítel, kterého jste neviděla léta. Chvíli si povídáte a on Vám po čase nadšeně nabídne, že Vaší svatbu vyfotí. Zadarmo, jako dar. Fotografie jsou pro Vás důležité, ale máte omezený rozpočet, proto souhlasíte...

Nyní máte již 4 měsíce po svatbě a máte od svého přítele spoustu fotografií z afterparty, nějaké z období před samotnou svatbou, ale žádnou z obřadu. Ani jednu. Což by nebyl až takový problém, kdybyste své hosty nepožádali, aby na obřad odložili všechny své elektronické přístroje, takže NIKDO jiný kromě Vašeho domluveného fotografa obřad nefotografoval. Vy ale chcete vidět, jak celý obřad vypadal. O tom to přece celé je!

Nejhorší je, že s tím vlastně nemůžete vůbec nic udělat.  Snad jen posílat každých pár dnů zprávu a doufat, protože jste za fotografie nezaplatili ani korunu. 

Proto si svatebního fotografa dobře rozmyslete - přinášíme pár rad, nad čím se zamyslet, než se rozhodnete:

Výhody:

Svatební fotografie-Je to zdarma! To znamená, že peníze vyhrazené na fotografa můžete použít kdekoli jinde. Nebo to může znamenat, že si pro svou svatbu pořídíte věc, na kterou byste jinak neměli.

-Pokud je Váš přítel profesionální fotograf, už něco podobného určitě dělal a ví jak udělat dobré fotky. (Snad) se můžete spolehnout na jeho profesionální názor v případě nějakých pochybností.

- Jste přátelé. To znamená, že s daným člověkem již máte nějaký vztah a on Vás zná. Možná ne úplně každý detail, ale pravděpodobně se alespoň rámcově trefí do Vašeho vkusu.

- Protože s tím člověkem máte přátelské vztahy, bude se pravděpodobně snažit o dobrý výsledek. "Tohle je svatební dar pro mé přátele - udělám jim ty nejlepší svatební fotky!"

- Zaškrtnutá položka na svatebním seznamu. Odpadá výběr a dohadování o ceně s profesionálním fotografem. 

Nevýhody:

- Je to zdarma. Ano, víme že to samé je i na seznamu výhod, ale je to také nevýhoda. Pokud někomu za něco zaplatíte, je pak většinou smluvně vázám k tomu, aby to opravdu udělal a v požadované kvalitě.

- Váš přítel se může fotografováním živit, nebo fotit jen pro zábavu. I když třeba budete s většinou fotografií spokojeni, pokud by Vás požádal, abyste v určité chvíli jinak naklonili hlavu, mohli být výsledky ještě mnohem lepší.

- Protože s tímto člověkem máte přátelský vztah, může zpracování trvat dlouho. "Je to můj svatební dar a dělám to zadarmo, proto fotografie dodělám, až na ně budu mít někdy čas".

Nad čím se zamyslet:

- Zaplaťte příteli alespoň nějaké peníze. Může to být 100 nebo 1000 korun, podle toho, co si můžete dovolit. Zbavíte se tím pocitu "Udělal to zadarmo, tak nemůžu nic říkat". Peníze předejte viditelně. Není vhodné zaplatit účet v restauraci a fotografovi sdělit, že to má za fotografie.

- Ohledně fotografování se k příteli chovejte jako k dodavateli. Co to znamená? Uspořádejte formální schůzku, sepište smlouvu s konkrétním termínem dodání. Vyhnete se tím nedorozumění.

- Oddělte svatební fotografování od zábavy. Pokud uspořádáte formální schůzku, nebavte se na ní o životě. To neznamená, že byste omezovali Váš přátelský vztah, ale musí být jasné, kdy je řeč o fotografování a kdy o jiných věcech.

- Váš přítel bude na svatbě pracovat. Zamyslete se nad tím. Chcete, aby Váš přítel o Vašem svatebním dnu pracoval, nebo aby se bavil?

- A co je nejdůležitější, uvědomte si své priority. Pokud Váš přítel neudělá práci dobře, zničí Vás to, nebo nad tím mávnete rukou? Aby to třeba nedopadlo nějak takhle:
Špatná svatební fotografie


Nechali byste si svatbu vyfotit od přátel/známých, nebo pouze od profesionála? Povězte nám o tom v komentářích!  

www.satyglamour.cz

3 komentáře:

 1. Jedna moje kamarádka měla na svatbě asi 3 lidi, kteří jí fotili včetně mě...měla potom spoustu materiálu ze kterých mohla vybírat. Ale stejně si myslím, že by se měl účastnit někdo profi, kdo s tím má zkušenosti. Protože až si pak budeme prohlížet fotky 20 let po svatbě bude to kromě vzpomínek jediné, co nám ten den připomene a za to to stojí :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Já bych teda známého svatbu fotit nenechala, protože kdyby to pokazil, já bych byla naštvaná a ještě by to nejspíš zhoršilo vztahy... To dám radši pár stovek za fotografa.
  Mika

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní zřejmě žije v jiné době. Ráda bych viděla fotografa, který odfotí svatbu za pár stovek...

  OdpovědětVymazat