úterý 16. dubna 2013

Jak ušetřit za svatbu

Téměř každý, kdo plánuje svatbu, má na její realizaci předem určený rozpočet. Aby se do tohoto rozpočtu vešlo co nejvíce, přinášíme Vám pár tipů, jak při přípravě svatby nenápadně ušetřit. 

Místo, kde se vzít


1. Vytvořte si srovnávací tabulku. U každého místa, které pro svou svatbu zvažujete, si pečlivě zjistěte, co je obsaženo v ceně pronájmu. Jedna společnost může mít v ceně zahrnuto víno na přípitek a přípravu dortu, druhá ne.

2. Mnoho veřejných prostranství, jako jsou například parky, si lze pronajmout za velmi nízkou cenu. Pokud však podobné místo není vybavené pro pořádání společenských akcí, bude nutné si sehnat vše, od ubrousků po židle na sezení.

3. Vyberte si netradiční místo, jako jsou akvária, ZOO, galerie nebo historické budovy. Cena za pronájem nebývá vysoká a také ušetříte za výzdobu, jelikož už místo samo o sobě vytváří zajímavou atmosféru. Zde však také platí podobná omezení jako v předchozím bodě.

4. Naplánujte obřad i slavnost na stejném místě. Ušetříte za pronájem dvou míst a také za dopravu mezi nimi.

5. Pokud jste členem nějaké komunitní organizace nebo armády, můžete mít možnost si levně pronajmout zajímavá místa patřící této organizaci.

6. Když si vyberete zajímavé místo, není již potřeba příliš utrácet za výzdobu. Pokud se budete brát venku ve vinařství, kulisu nádherných vinic na kopci za Vámi nebude již nutné příliš vylepšovat.

7. Pronajměte si letní dům. I kdyby si majitel naúčtoval za den týdenní nájem, stále je to levnější než tradiční místa, kde se pořádají oslavy.

8. Pokud má některý z Vašich příbuzných malebnou nemovitost, zjistěte, jestli by nešlo svatbu uspořádat tam. Pokud uspořádáte svatbu na farmě, kde ženich vyrůstal, bude netradiční a navíc ušetříte.

9. Odjeďte na svatbu z města. Uspořádáním svatby mimo velká města lze ušetřit až čtvrtinu nákladů.


Svatební stan10.  Plánujete-li oslavu venku, uvažujte o pronájmu stanu. Pokud začne pršet, vyplatí se Vám do poslední koruny. 

11. Včas se rozhodněte, kolik můžete utratit a svého rozpočtu se držte. Za jídlo, pití a pronájem místa byste měli dát přibližně polovinu rozpočtu.

12. Většina míst si účtuje nejvíc za sobotní večer. Naplánujte oslavu na čtvrtek, pátek, nebo neděli.

13. Porozhlédněte se po svatebních balíčcích. Pokud svou svatbu uspořádáte v místě, kde se Vám zároveň postarají o catering a ostatní služby, můžete dostat nemalou slevu na pronájmu.

Pití


14. Rozmyslete si plný bar. Namísto spousty drinků servírujte pivo, víno a k tomu jeden nebo dva originální koktejly, které budou laděny do barev Vaší svatby.

15. Pokud svatbu pořádáte poblíž vinařství nebo malého pivovaru, nakupte pivo a víno od nich. Místní produkty dotvářejí originální atmosféru.

16. Nezapomeňte na nějaký zajímavý nealkoholický nápoj. Třeba čerstvou limonádu ve vysokých sklenkách namočených v cukru, nebo jen perlivou vodu doplněnou o barevné kousky čerstvého ovoce.

17. Nejdražší alkohol je zbytečný. Hosté většinou nepoznají rozdíl mezi nejdražším a levnějším alkoholem. Pokud je pro Vás důležitá dobrá značka, dejte jich na výběr jen několik a zavřete bar dříve. Poté již servírujte pouze pivo a víno.

Ozdoba drinku
18. Přidejte k drinkům zajímavé ozdoby jako nakroucenou kůru citrusů, plátky pomeranče nebo kousky ovoce na párátku. Dodavatel občerstvení si většinou za podobné ozdoby nic neúčtuje a výsledek působí dojmem, že jste utratili víc.

19. Vyvarujte se panáků nebo drinků, které vyžadují množství různého alkoholu. Podstatně Vám zvýší účet za pití a hosté se budou dobře bavit i bez nich.

20. Zavřete bar dříve a poté již nabízejte pouze kávu. Ušetříte spoustu peněz a hosté budou mít čas vystřízlivět, než sednou do auta.

21. Ujistěte se, že číšníci nebudou dopředu otevírat nové láhve a uklízet nedopité sklenice ze stolu.


Dort a dezerty 

22. Tradiční svatební dorty jsou většinou potažené marcipánem. Ten je však drahý a jeho použití vyžaduje spoustu práce cukráře navíc. Zvažte, zda nepoužít raději máslový krém. Pokud však budete pořádat svatbu venku, vyberte marcipán, protože máslový krém bude na slunci tát.

23. Zvažte použití muffinů a košíčků místo tradičních dezertů, protože nejsou tak náročné na ozdobení.

24. Objednejte si malý dort a doplňte jej několika druhy koláčů, závinem apod...

25. Použijte na ozdobení živé květiny. Vytváření cukrových kvítků dort prodražuje.

26. Pokud máte rádi ovocnou náplň, použijte sezónní ovoce. Jahody mohou stát až trojnásobek, pokud jsou podávány mimo sezónu.

27. Servírujte mini dezerty formou bufetu. Lidé milují miniaturní kousky pečiva nebo jiných cukrovinek.

Jídlo

28. Oslava ve stylu koktejl party Vám může ušetřit tisíce na jídle a dekoracích. Můžete zapomenout na velké stoly s květinami. Namísto nich použijte malé koktejlové stoly se svíčkami a menšími kyticemi. Servírujte grilovaný sýr, mini párečky a sendviče. Na dalších stolech můžete nabízet italské bagetky, olivy, srdíčka artyčoků, ovoce a zeleninu.

29. Uspořádejte ochutnávku vína. Hosté si budou brát jídlo z koktejlových stolů, které budou doplněné o víno, které se k jídlu hodí.

30. Jídlo může vypadat bohatě i za nízkou cenu. Doporučujeme použít množství čerstvých salátů a grilované zeleniny, servírované na nezvyklých talířích, nebo v barevných mísách. Pamatujte, že lidé nejdříve vybírají očima a pokud jídlo hezky vypadá, bude každému jedno, že nestálo moc peněz.

Salát31. Syrový nemusí být surový. Servírujte srdíčka artyčoků, růžičky brokolice a ředkvičky vykrojené do zajímavého tvaru namísto koleček mrkve a celeru.

32. Namísto klasických párty jídel servírujte makarony se sýrem v Martini sklenicích, kousky grilovaného sýru a košíčky s krabím masem. Podobné dobroty moc nestojí a hosté budou nadšení.

33. Zajímavým předkrmem pro svatbu v zimním období mohou být miniaturní mističky vydatné polévky

34. Použijte exkluzivní omáčku na jednoduché těstoviny nebo pokrm z kuřecího masa. Základ moc nestojí a se zajímavou omáčkou zajisté překvapíte.

35. Servírujte dvě jídla na jednom talíři. Můžete například nechat vytvořit talíře s kuřecími medailonky a krabím masem. Ušetříte na množství servírovaného jídla a navíc budete netradiční.

36. Nakupte ovoce a zeleninu od místních farmářů. Bývá čerstvější, chutnější a levnější.

37. Správná prezentace je klíč. I jednoduché jídlo vypadá výjimečně, pokud je správně ozdobené barevnou zeleninou.

Květiny a výzdoba

38. Nakupte květiny ve velkoobchodě a zaplaťte květináři, aby svázal jednoduché kytice. Do vázy můžete použít také zajímavou místní zeleň, kterou není nutné kupovat.

Dekorace - tulipány39. Použijte do dekorací ovoce a zeleninu. Tímto způsobem můžete získat zajímavé barevné variace a neutratit přitom jmění.

40. Méně je někdy více. Čím složitější dekorace, tím dražší. Růže, tulipány, nebo orchideje ponořené ve vodě jsou jednoduché a elegantní. Růžové lístky, které plavou v čiré misce s vodou jsou také moc hezké.

41. Použijte svíčky. Různé druhy svíček mohou vkusně doplnit Vaše dekorace.

Máte nějaký další nápad, jak ušetřit, aby to na výsledku nebylo znát? Podělte se o něj v komentářích!

www.satyglamour.cz

4 komentáře:

 1. Když to tak čtu, asi je nejlepší vzít se tajně a pak to je všem okolo suše oznámit. Tak ušetříte nejvíc... :P I když ten nápad s ovocem a zeleninou v dekoracích se mi líbí. Po slavnosti to rozdáte hostům jako výslužku nebo sníte sami. Nic se nevyhodí, tak to má být... :)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem něco podobného na svatbě měla a věř mi, že hostům druhý den už nic nedáš... :))) Večer se trochu napili a dekorace velmi rychle padly za oběť. První to odnesl ananas... :)) Ale co, jak říkáš, nic jsme nevyhodili.

   Vymazat
 2. Taky si myslím, že dekorace co se dají sníst jsou nejlepší. A špatný nápad nejsou ani ty svíčky - resp. já bych na slavnosti brala takové ty louče, které se zapíchnou do země, dělá to super atmosféru.
  Mika

  OdpovědětVymazat
 3. My si třeba necháme udělat prstýnky ze zlata, které jsme dostali tak různě od babiček, nebo z řetízků, které nikdo nenosil. Tím se dá taky ušetřit pár tisícovek... To tam myslím, zmíněné není...

  OdpovědětVymazat